SKU #:ES-15-093D-24-20LB-SILMFG #:ES-15-093D-24-20LB
silfos-15.jpg
Etal
Sil-Fos 15 0.093" X 24" Low Silver Content Brazing Alloy | 20 lb Pack
    Description
    Sil-Fos 15 Low Silver Content Brazing Alloy, 15% Ag, 0.093" 0 Silver Flash, Balance %Cu, BCuP-5 AWS, 3/32", 20 lbs
    • ColourGrey
    • Container Size20 lb Bulk Pack
    • Diameter (In.)3/32
    • Flow Point (Liquidus)1475 F (802 C)
    • Length (In.)24
    • Melting Point (Solidus)1190 F (643 C)
    • Specific Gravity8.38
    • Weight (lbs)20
    • ManufacturerEtal, S.A DE C.V
    • Brazing and Soldering Product Type15% Silver Content Alloys