SKU #:ES-15-093D-24-05CT-SILMFG #:ES-15-093D-24-05CT
silfos-15.jpg
Etal
Sil-Fos 15 0.093" X 24" Low Silver Content Brazing Alloy | 5 Pack
    Description
    Sil-Fos 15 Low Silver Content Brazing Alloy, 15% Ag, 0.062" 0 Silver Flash, Balance %Cu, BCuP-5 AWS, 24", 5 Pieces
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandEtal
    • ColourGrey
    • Container Size28 Individual Sticks or Less
    • Diameter (In.)3/32
    • Flow Point (Liquidus)1475 F (802 C)
    • Length (In.)24
    • Melting Point (Solidus)1190 F (643 C)