SKU #:406LA11221938-KASMFG #:406LA11221938
406_EasimountStripCurtain.png
Kason
Kason 219" X 38" Easimount 12" Anti-Static Vinyl Strip Curtain Assembly
    Description
    The 406LA11221938 Easimount Vinyl Strip Curtain Consists of a Clear, Smooth, Anti-Static Vinyl Compound that is Rated from 5 to 120 F (-15 to 49 C) and is Commonly used to Reduce Static Electricity from Objects and People in Clean Rooms, Electronics Assembly Areas and Similar Applications. Utilizes the Easimount Flush Wall Mounting Assembly which Allows Easy Replacement of Strips to Reduce Labour and Maintenance Costs
    Specifications
    • BrandKason
    • Curtain ApplicationClean Rooms, Electronic Assembly Areas
    • End Cap MaterialPolypropylene
    • Maximum Operating Temperature120 F (49 C)
    • Minimum Operating Temperature5 F (-15 C)