SKU #:402LA80868100-KASMFG #:402LA80868100
Easimount Vinyl Freezer Strip curtain
Kason
Kason 68" X 100" Easimount 8" Low Temperature Smooth Strip Curtain Assembly
    Description
    The 402LA80868100 68" X 100" Easimount Vinyl Strip Curtain is the Most Effective Way to Save Energy and Reduce Utility Costs of your Customer's Walk-in Coolers and Freezers. The 402 Style Curtain Consists of a Low Temperature Smooth Vinyl Compound that is Rated from -40 to 70 F (-40 to 21 C) and Maintains Flexibility in Freezing Temperatures. Utilizes the Easimount Flush Wall Mounting Assembly which Allows Easy Replacement of Strips to Reduce Labour and Maintenance Costs
    Specifications
    • BrandKason
    • Curtain ApplicationIndoor Coolers, Indoor Freezers
    • End Cap MaterialPolypropylene
    • Maximum Operating Temperature70 F (21 C)