SKU #:RST10K1E-TA5-901-CPDMFG #:RST10K1E-TA5-901
RST-compressor-disclaimer.png
Copeland
Copeland 10,000 BTU/Hr Extended Medium/High Temp. Hermetic Compressor with Sweat | 200-230/3
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 0 F Evaporator Temperature6001 to 12,000
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature6001 to 12,000
    • Capacity @ 45 F Evaporator Temperature12,001 to 18,000
    • Capacity @ Minus 10 F Evaporator Temperature1 to 6000
    • Compressor DesignHermetic
    • Compressor FamilyR Copelaweld
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)40.00A
    • Electrical Connection TypeFlag Terminals
    • Height (In.)9.8
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)22
    • Length (In.)10.3
    • Liquid Line Size (In.)3/8 Sweat Stub
    • Motor Design3 Phase
    • Motor Overload ProtectionExternal Inherent
    • Mounting Height (In.)10.4
    • Mounting Length (In.)8
    • Mounting Width (In.)4.8
    • Oil Recharge (oz.)20
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature4650
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9530
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9380
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature15,200
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature6560
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9780
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature6560
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9780