SKU #:CS10K6E-PFV-945-CPDMFG #:CS10K6E-PFV-945
cs-compressor-disclaimer.png
Copeland
Copeland 10,000 BTU/Hr Medium/High Temp. Refrigeration Compressor with Sweat | 208-230/1
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 0 F Evaporator Temperature1 to 6000, 6001 to 12,000
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature1 to 6000, 6001 to 12,000
    • Capacity @ 45 F Evaporator Temperature12,001 to 18,000, 6001 to 12,000
    • Capacity @ Minus 10 F Evaporator Temperature1 to 6000
    • Compressor DesignHermetic
    • Compressor FamilyCS Medium Temperature Refrigeration
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)56.00A
    • Electrical Connection TypeFlag Terminals
    • Height (In.)13.31
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)45
    • Length (In.)10.23
    • Motor DesignPSC
    • Motor Overload ProtectionInternal Inherent
    • Mounting Height (In.)13.69
    • Mounting Length (In.)7-1/2
    • Mounting Width (In.)7-1/2
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)43
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature5840
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature11600
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature6840
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature10,800
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature3050
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature10,100 @ 120 F Condensing/40 F Return/120 F Liquid, 10,650 @ 120 F Condensing/65 F Return/120 F Liquid
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature17350
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature4820
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9270
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature5090
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9500
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature5090
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature9500
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature3140
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature10,400