SKU #:ZF25K4E-TF5-961-CPDMFG #:ZF25K4E-TF5-961
legacy-copeland-scroll-7-15-hp-zfk4-for-refrigeration-disclaimer.png
Copeland
Copeland 25,000 BTU/Hr Low/Medium Temp. Refrigeration Compressor with Rotalock | 200-230/3
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 0 F Evaporator Temperature24,001 to 36,000, 36,001 to 48,000
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature48,001 to 60,000
    • Capacity @ Minus 25 F Evaporator Temperature18,001 to 24,000, 24,001 to 36,000
    • Capacity @ Minus 40 F Evaporator Temperature12,001 to 18,000
    • Compressor DesignScroll
    • Compressor FamilyScroll Refrigeration Low/Medium Temperature
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)224.00A
    • Electrical Connection TypeTerminal Block
    • Height (In.)18-1/2
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)64
    • Length (In.)11.16
    • Liquid Line Size (In.)1-1/4 Rotalock
    • Motor Design3 Phase
    • Motor Overload ProtectionInternal Inherent
    • Mounting Height (In.)9-1/4
    • Mounting Length (In.)7-1/2
    • Mounting Width (In.)7-1/2
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)60
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature39700
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature57,000
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature22900
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature15,500
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature40700
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature55000
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature24200
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature16650
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature37500
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature52500
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature20600
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature14400
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature35,100
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature48900
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature19100
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature13,400
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature20600
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature14400
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature40,000
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature57500
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature22,000
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature14900
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature40,000
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature57500
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature22,000
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature14900
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature41900
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature57,000