SKU #:ZF25KVE-TFE-961-CPDMFG #:ZF25KVE-TFE-961
ZF13KVE-disclaimer.png
Copeland
Copeland 25,000 BTU/Hr Low/Medium Temp. Refrigeration Compressor with Rotalock | 575/3
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 0 F Evaporator Temperature48,001 to 60,000, 60,001 to 72,000
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature72,001 to 96,000
    • Capacity @ Minus 25 F Evaporator Temperature24,001 to 36,000, 36,001 to 48,000
    • Capacity @ Minus 40 F Evaporator Temperature18,001 to 24,000, 24,001 to 36,000
    • Compressor DesignScroll
    • Compressor FamilyScroll Refrigeration Low/Medium Temperature
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)82.40A
    • Electrical Connection TypeTerminal Block
    • Height (In.)17.23
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)64
    • Length (In.)12.12
    • Mounting Height (In.)17.98
    • Oil Recharge (oz.)60
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature59,000
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature79900
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature36600
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature25500
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature28800
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19250
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature50800
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature73100
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature28800
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19250
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature29200
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19300
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature51900
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature74100
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature30100
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature20600
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature51900
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature74100
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature30100
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature20600
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature60800
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature82300