Fluke 2AC/90-1000VC VoltAlert Electrical Tester with Straight Tip | 90 to 1000 VAC
SKU #:2AC/90-1000VC-FLUMFG #:3807919
2AC.jpg
Fluke
    Description
    VoltAlert Electrical Tester, 90 to 1000 VAC, CAT IV 1000 V Rated, Straight Tip, 14 to 122 F (-10 to 50 C) Operating Temperature, 2000m (CAT IV 1000 V) Altitude, Clean with Damp Cloth
    Specifications
    • BrandFluke
    • Battery Type(2) AAA Batteries
    • Maximum Operating Altitude (m)2000
    • Maximum Operating Temperature122 F (50 C)
    • Minimum Operating Temperature14 F (-10 C)
    • ManufacturerFluke Electronics Canada, LP
    • Electrical Tester Product TypeVoltage Testers
    • Measurement CapabilitiesAC Voltage
    • Electrical Safety RatingCAT IV 1000 V