SKU #:FALTS57C65T120A-SUPMFG #:FALTS57C65T120A
image of supco logo
Supco CAMSTAT Universal Fan and Limit Control | 7" Length with Shield
    Description
    CAMSTAT Universal Fan and Limit Control, 90 F to 120 F Fan Off Temperature, 150 F to 250 F Limit Temperature, 30 F Limit Differential, 7" Length with Shield
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandSupco
    • Fan Off Temperature90 to 120 F
    • Full Load Amps @ 120 V(AC)13.80A (Fan Terminal 2 and 4 NO), 4.40A (Limit Terminal 5 and 6 NC)
    • Full Load Amps @ 240 V(AC)8.00A (Fan Terminal 2 and 4 NO)
    • Locked Rotor Amps @ 120 VAC26.40A (Limit Terminal 5 and 6 NC), 82.80A (Fan Terminal 2 and 4 NO)
    • Locked Rotor Amps @ 240 VAC48.00A (Fan Terminal 2 and 4 NO)
    • Pilot Duty40 VA
    • ManufacturerSupco International Ltd.
    • Fan or Limit Control TypeCombination Fan and Limit Controls
    • Temperature Range90 to 120 F (Fan), 150 to 250 F (Limit)