SKU #:AFF10C1E-IAA-901-CPDMFG #:AFF10C1E-IAA-901
copeland-af-compressor-for-low-temperature-refrigeration-disclaimer.png
Copeland
Copeland 1000 BTU/Hr Extended Medium Temp. Aspera Compressor with Sweat | 115/1
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature1 to 6000
    • Capacity @ Minus 10 F Evaporator Temperature1 to 6000
    • Compressor DesignHermetic
    • Compressor FamilyAspera
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)40.30A
    • Electrical Connection TypeFlag Terminals
    • Height (In.)7.91
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)9
    • Length (In.)11.18
    • Motor DesignCapacitor Start Induction Run (CSIR)
    • Motor Overload ProtectionExternal Inherent
    • Mounting Height (In.)8.55
    • Mounting Length (In.)6-1/2
    • Mounting Width (In.)4
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)7
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature1070
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature2540
    • R450A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature901
    • R450A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature2020
    • R513A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature1090
    • R513A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature2370