SKU #:ZS45K4E-TF5-950-CPDMFG #:ZS45K4E-TF5-950
copeland-scroll-4-6-hp-zsk4-for-refrigeration-disclaimer.png
Copeland
Copeland 45,000 BTU/Hr Medium/High Temp. Refrigeration Scroll Compressor with Sweat | 200-230/3
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Bill of MaterialsMounting Parts, Suction and Discharge Sweat Connections
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature24,001 to 36,000, 36,001 to 48,000
    • Capacity @ 45 F Evaporator Temperature36,001 to 48,000, 60,001 to 72,000
    • Capacity @ Minus 10 F Evaporator Temperature12,001 to 18,000, 18,001 to 24,000, 24,001 to 36,000
    • Compressor DesignScroll
    • Compressor FamilyScroll Refrigeration Extended Medium Temperature
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)156.00A
    • Electrical Connection TypeTerminal Block
    • Height (In.)17.23
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)64
    • Length (In.)9.67
    • Liquid Line Size (In.)1/2 Sweat Stub
    • Motor Design3 Phase
    • Motor Overload ProtectionInternal Inherent
    • Mounting Height (In.)17.98
    • Mounting Length (In.)7-1/2
    • Mounting Width (In.)7-1/2
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)60
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature13500
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature28400
    • R134A Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature45,200
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature44100
    • R22 Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature67500
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature24,000
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature44100
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature21,500
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature44400
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature21,500
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature44300
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature22500
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature44400
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature21700
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature45600
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ -10 F Evaporator Temperature24800
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature45400