SKU #:ZD8X24TZ/U-RESMFG #:ZD8X24TZ/U
ZD10X8TZ.jpg
Resideo
Resideo 8" X 24" Parallel Blade Zone Damper | 24V
    Description
    8" X 24" Parallel Blade Zone Damper, 24V, Power Close/Spring Open Motor, Bottom Motor Mount Position. Resideo is in association with Honeywell Home.
    Specifications
    • BrandResideo
    • Damper Blade ActionParallel
    • Damper Motor TypePower Close/Spring Open
    • Damper Size (In.)8 X 24
    • Frame MaterialAluminum
    • Hertz60 Hz
    • Length (In.)8
    • Maximum Ambient Temperature140 F (60 C)
    • Maximum Static Pressure (inWC)1
    • Minimum Ambient Temperature40 F (5 C)
    • Motor or Actuator Mounting PositionBottom
    • Power Open Timing (sec.)30
    • RotationCWSE
    • Spring Return Timing (sec.)10
    • Voltage (V)24 VAC