SKU #:MN7220A2007-HONMFG #:MN7220A2007
MN7220A2007.jpg
Image of Honeywell logo
Honeywell 175 lb/in Direct Coupled Non-Spring Return Actuator | 24VAC
    Description
    Direct Coupled 24 VAC Actuator, (0)2-10 VDC or (0)4-20 mA Control Signal, 175 lb/in Torque, Non-Spring Return, 95 Degree Stroke, NEMA 2, IP54 Rated Enclosure, 95 sec. Nominal Timing
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandHoneywell
    • Actuator TypeDamper, Valve
    • Depth (In.)3.15
    • Electrical Connection TypeEnclosed Screw Terminal Strip
    • Enclosure MaterialPlenum Rated Plastic
    • Enclosure RatingNEMA 2
    • Hertz50/60 Hz
    • Ingress Protection (IP) RatingIP54
    • Length (In.)8.78
    • Maximum Ambient Temperature140 F (60 C)
    • Maximum Angle of Rotation95 +/- 3 Degrees
    • Minimum Ambient Temperature-5 F (-20 C)
    • Operating Humidity Range5 to 95% RH Non-Condensing
    • Package Contents(1) Mounting Bracket, (1) Self-Centering Shaft Adapter
    • RotationBy Switch
    • Shaft Adapter TypeSelf-Centering Clamping
    • Shaft Diameter (In.)3/8 to 1.06 Round, 3/8 to 11/16 Square
    • Torque Rating (lb/in)175
    • Voltage (V)24 V, 24 VAC
    • Weight (lbs)2.98
    • Width (In.)3.62
    • ManufacturerHoneywell
    • Control Signal4 to 20 mA, 2 to 10 VDC