SKU #:MS4120F1006/U-HONMFG #:MS4120F1006/U
MS4120F1006.jpg
Image of Honeywell logo
Honeywell 175 lb/in Direct Coupled Spring Return Fast Acting Actuator | 120VAC
    Description
    Direct Coupled 120 VAC 2 Position or SPST Fast Acting Actuator, 175 lb/in Torque, Spring Return, 95 Degree Stroke, NEMA 2, IP54 Rated Enclosure, 15 sec. Nominal Timing
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandHoneywell
    • Actuator TypeDamper
    • Depth (In.)2.95
    • Electrical Connection TypeTeflon-Jacketed Cable
    • Enclosure MaterialAluminum
    • Enclosure RatingNEMA 2
    • Hertz60 Hz
    • Ingress Protection (IP) RatingIP54
    • Length (In.)10.67
    • Maximum Ambient Temperature130 F (55 C)
    • Maximum Angle of Rotation95 +/- 3 Degrees
    • Minimum Ambient Temperature-40 F (-40 C)
    • Operating Humidity Range5 to 95% RH Non-Condensing
    • Package Contents(1) 3mm Crank, (1) Self-Centering Shaft Adapter
    • Shaft Adapter TypeSelf-Centering Clamping
    • Shaft Diameter (In.)3/8 to 1.06 Round, 3/8 to 11/16 Square
    • Spring Return Timing (sec.)15
    • Torque Rating (lb/in)175
    • Voltage (V)120 V, 120 VAC
    • Weight (lbs)8
    • Width (In.)3.94
    • ManufacturerHoneywell
    • Control Signal2 Position, SPST