SKU #:FC802-08-4401-60-APIMFG #:FC802-08-4401-60
FC802-04-4401-36-API.jpg
Image of Aeroquip logo
Aeroquip Multi-Refrigerant A/C and Refrigeration Hose | 60" X 1/2"
    Description
    Multi-Refrigerant A/C and Refrigeration Hose, SAE J51, Polyamide Veneer Tube, 60" Length, 0.42" Hose ID to 0.77" Hose OD, 500 PSI Max. Operating Pressure, 2500 PSI Burst Pressure
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandAeroquip Performance Products
    • Braid MaterialPolyester
    • Burst Pressure (PSI)2500
    • Cover MaterialBromobutyl Rubber
    • Hose Inside Diameter (In.)0.42
    • Hose Outside Diameter (In.)0.77
    • Maximum Operating Pressure (PSI)500
    • Maximum Operating Temperature250 F (121 C)