SKU #:ZFD25KVE-TF5-961-CPDMFG #:ZFD25KVE-TF5-961
copeland-scroll-digital-4-9-hp-zfdkv-for-refrigeration-disclaimer.png
Copeland
Copeland 25,000 BTU/Hr Low/Medium Temp. Refrigeration Digital Compressor with Rotalock | 200-230/3
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Capacity @ 0 F Evaporator Temperature48,001 to 60,000, 60,001 to 72,000
    • Capacity @ 20 F Evaporator Temperature72,001 to 96,000
    • Capacity @ Minus 25 F Evaporator Temperature24,001 to 36,000, 36,001 to 48,000
    • Capacity @ Minus 40 F Evaporator Temperature18,001 to 24,000, 24,001 to 36,000
    • Compressor DesignScroll
    • Compressor FamilyScroll Refrigeration Low/Medium Temperature
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)224.00A
    • Electrical Connection TypeTerminal Block
    • Height (In.)18.94
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)64
    • Length (In.)9.68
    • Liquid Line Size (In.)1-1/4 Rotalock
    • Motor Design3 Phase
    • Motor Overload ProtectionInternal Inherent
    • Mounting Height (In.)19.69
    • Mounting Length (In.)7-1/2
    • Mounting Width (In.)7-1/2
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)60
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature59,000
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature79900
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature36600
    • R404A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature25500
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature50800
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature73100
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature28800
    • R407A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19250
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature50800
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature73100
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature28800
    • R407C Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19250
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature28800
    • R407F Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature19250
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature51900
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature74100
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature30100
    • R448A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature20600
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature51900
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature74100
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -25 F Evaporator Temperature30100
    • R449A Capacity (Btu/Hr) @ -40 F Evaporator Temperature20600
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 0 F Evaporator Temperature60800
    • R507 Capacity (Btu/Hr) @ 20 F Evaporator Temperature82300