SKU #:ZPS60K5E-PFV-830-CPDMFG #:ZPS60K5E-PFV-830
copeland-scroll-2-stage-1-5-hp-ZPSK5-disclaimer.png
Copeland
Copeland 60,000 BTU/Hr R410A A/C 2-Step Scroll Compressor with Sweat | 208-230/1
Discontinued Model
    Description
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandCopeland
    • Bill of MaterialsMounting Parts, Suction and Discharge Sweat Connections
    • Capacity @ 30 F Evaporator Temperature36,001 to 48,000
    • Capacity @ 45 F Evaporator Temperature60,001 to 72,000
    • Capacity @ 50 F Evaporator Temperature48,001 to 60,000, 72,001 to 96,000
    • Compressor DesignScroll
    • Compressor FamilyScroll Air Conditioning
    • Compressor Locked Rotor Amps (High)179.20A
    • Compressor Stages2 Stage
    • Electrical Connection TypeMolded Plug
    • Height (In.)17.35
    • Hertz60 Hz
    • Initial Oil Charge (oz.)42
    • Length (In.)9.48
    • Liquid Line Size (In.)1/2 Sweat Stub
    • Maximum Continuous Current (Amps)46.30A
    • Motor DesignPSC
    • Motor Overload ProtectionInternal Inherent
    • Mounting Height (In.)18.16
    • Mounting Length (In.)7-1/2
    • Mounting Width (In.)7-1/2
    • Oil or Lubricant TypePolyolester (POE)
    • Oil Recharge (oz.)36
    • R410A Capacity (Btu/Hr) @ 30 F Evaporator Temperature 67% of Load39000 @ 100 F Condensing/50 F Return/85 F Liquid
    • R410A Capacity (Btu/Hr) @ 45 F Evaporator Temperature60900 @ 130 F Condensing/65 F Return/115 F Liquid
    • R410A Capacity (Btu/Hr) @ 50 F Evaporator Temperature74,900 @ 115 F Condensing/70 F Return/100 F Liquid
    • R410A Capacity (Btu/Hr) @ 50 F Evaporator Temperature 67% of Load59100 @ 100 F Condensing/70 F Return/85 F Liquid