SKU #:AC300-39E8-208V-HACMFG #:AC300-39E8-208V
Heat Saving Systems AC300 Air Curtain
Heat Saving Systems 39" 8kW Electric Heat Air Curtain | 208/3
Discontinued Model
    Description
    The AC300-39E8 39" 9 kW Electric Heat Air Curtain Features an Elegant Design for Retail and Commercial Applications Including Pedestrian Entrances, with or without Vestibules. A Control Panel is Included with every Air Curtain, Complete with 3 Speed Control, Thermostat and 2 Heat Settings
    Specifications
    • BrandHSS Heat Saving Systems
    • Air Curtain ApplicationsPedestrian Entrances
    • Depth (In.)12.8
    • Heating Capacity (Btu/Hr)27,300
    • Heating Capacity (kW)8
    • Height (In.)10.4, 11-1/2
    • Hertz60 Hz