SKU #:MS4104F1210/U-HONMFG #:MS4104F1210/U
MS4104F1010.jpg
Image of Honeywell logo
Honeywell 30 lb/in Direct Coupled Spring Return Fast Acting Actuator | 120VAC
    Description
    Direct Coupled 120VAC 2 Position or SPST Fast Acting Actuator, 30 lb/in Torque, Spring Return, 95 Degree Stroke, NEMA 1, IP40 Rated Enclosure, 15 sec. Nominal Timing
    Documents
    There are no documents available.
    Specifications
    • BrandHoneywell
    • Actuator TypeDamper
    • Depth (In.)3.32
    • Electrical Connection TypeColour-Coded Leads
    • Enclosure MaterialAluminum
    • Enclosure RatingNEMA 1
    • Hertz60 Hz
    • Ingress Protection (IP) RatingIP40
    • Length (In.)8.9
    • Maximum Ambient Temperature130 F (55 C)
    • Maximum Angle of Rotation95 +/- 3 Degrees
    • Minimum Ambient Temperature0 F (-18 C)
    • Operating Humidity Range5 to 95% RH Non-Condensing
    • Shaft Diameter (In.)1/2 Round
    • Spring Return Timing (sec.)15
    • Torque Rating (lb/in)30
    • Voltage (V)120 V, 120 VAC
    • Weight (lbs)5
    • Width (In.)5.13
    • ManufacturerHoneywell
    • Control Signal2 Position, SPST