SKU #:NU500HRV-G-F-P-A-0-1-NUAMFG #:NU500HRV-G-F-P-A-0-1
NU500.jpg
Nu-Air Logo
Nu-Air 554 CFM Reverse Flow HRV with Fan Shut Down Defrost and End Switch Contacts | 115V
    Description
    554 CFM Light Commercial HRV with Fan Shut Down Defrost and End Switch Contacts, Reverse Airflow Configuration, 500W, 115/1, 10" X 6" Duct Size, 14" X 14" X 14" Polypropylene Core, Pre-Painted White Aluminum Cabinet
    Specifications
    • BrandNu-Air
    • Airflow (CFM) @ 0 inWC554
    • Airflow (CFM) @ 0.2 inWC495
    • Airflow (CFM) @ 0.3 inWC480
    • Airflow (CFM) @ 0.4 inWC460
    • Cabinet Depth (In.)16.1
    • Cabinet FinishPre-Painted
    • Cabinet Length (In.)36.1
    • Cabinet MaterialAluminum
    • Cabinet Width (In.)23.3
    • ColourWhite
    • Core MaterialPolypropylene
    • Core Size (In.)14 X 14 X 14
    • Duct Size (In.)10 X 6
    • Filter EfficiencyMERV 6
    • Flow ConfigurationReverse
    • Full Load Amps @ 115 V4.50A
    • Hertz60 Hz